Şiir Evreni

Şiir, kendini kağıda yansıtmanın, duygularını tam anlamıyla anlatabileceğin, vermek istediğin vurguyu ve etkiyi verebileceğin, bir tarzdır, hayattır. Şiirle tanışalı yaklaşık altı sene oldu. Altı sene öncesine kadar –lise zamanlarım- şiir sadece hava atmak için veyahut birilerini etkilemek için kullanıldığını görür ve öyle sanırdım. Ancak şiiri tanıdıkça bambaşka bir evreninin olduğunu, şiir dünyası diye bir şey olduğunu öğrendim.

Şiir evreni, tartışmasız en duygusal yerdir. İki ıslak dünya arasında, şiir vardır. Kelimeler, şiirin kalbidir. Şair kelimeyi yanlış seçerse hem istediği anlamı veremez, hem de istemediği bambaşka bir anlam çıkartır ortaya. Kelimeler tek başlarına güçlü değillerdir. Şair kelimeleri alır, düşünür ve “kendine göre anlamlı” bir şekilde bir araya getirir, bir eser ortaya koyar. “Kendine göre anlamlı” diyorum çünkü, bir dizeyi okuyan herkes aynı anlamı çıkaramaz.

“Kelimelerin kendi hayatları yoktur, onlara hayat, can ve kan verecek olan şairin kendisidir.”

Alaeddin Özdenören

Şiir yazmak insanlara genelde zor geliyor. Evet şiir yazmak bence de zor. Biliyoruz ki şairler, şiir yazarken bir kelime bulmak için haftalarca, aylarca, bazen yıllarca bekliyor, uğraşıyor. Sanat yapılıyor yani. Ancak fikrim şu ki, her şiir yazana da şair denilemez. İnsanlara bakıyorum da, ben şairim diye gezen o kadar çok kişi var ki…

Nedir şair olmak? Bu soruyu soruyorum kendime. Kelimeleri yan yana dizip, kulağa hoş gelen bir ahenk oluşturmak şairlik midir sizce? Bir şiiri okuduğunuzda size duyguyu yansıtmıyorsa, hissedemiyorsanız şiiri; bunu oluşturan kişi şair midir? Bence şair olmak, kelimelerle dans edebilmektir. Duyguyu kelimelerle hissettirebilmektir. Bir kelimeye onlarca anlam yükleyebilmektir. Kelimelerle kanatlanıp uçabilmektir. Kelimelerin arasındaki ezgide kaybolabilmektir. Şair olmak, duyguyu sevmektir. Kendini kendine anlatmak, insanları da bunu anlamaları için çabalamaya sürüklemektir. Kimi zaman da sadece kendini kendin anlamak, insanlığa anlaşılmaz biri olmaktır belki de…

Ben de şiirler yazıyorum ancak kendime asla şair oldum diyemiyorum. Çünkü yazar aynı zaman da şair olan Alaeddin Özdenören diyor ki: “Şair olmak için önce şiir olmak gerek.” Ben daha şiir olamamışım, şair mi olacağım?

Bir şair vardır, şiir evreninde yaşar. Şairin yemeği şiirdir, şiirse kelimeden yapılır. Şair kelimeden yoksunsa aç kalır ve şiir evrenine gömülür. Ayrıca unutmamalıyız ki, şiir devrimdir. Şairler ise en büyük devrimcilerdir. Devrimsiz dünya, devrimci olmadan ise düzen olmaz.

Mustafa Erkam Akbulut

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: